Psychosomatika, obor zabývající se propojením mysli a těla, si získává stále větší pozornost. Ukazuje se, že naše psychické stavy, stres, emoce a přesvědčení, mají hluboký vliv na naše fyzické zdraví a mohou přispívat k vzniku a rozvoji různých onemocnění. Ale jak se s tímto smířit, když víme, že existují dědičné nemoci, které jsou z velké části dány geneticky? A co dědičné vzorce chování, které mohou ovlivňovat naši psychiku a tím i fyzické zdraví?
Psychosomatika – propojení mysli a těla:
Psychosomatika neneguje existenci organických příčin nemocí. Spíše se zaměřuje na to, jak naše psychické stavy mohou ovlivnit průběh nemoci, zhoršit symptomy, zpomalit uzdravení, nebo dokonce přispět k samotnému vzniku. Například dlouhodobý stres může oslabit imunitní systém, čímž se staneme náchylnější k infekcím. Potlačované emoce, zejména hněv a smutek, se mohou projevit v chronických bolestech a dalších fyzických obtížích.
Dědičné nemoci – genetický základ:
Dědičné nemoci jsou způsobeny mutacemi v genech, které se přenášejí z rodičů na děti. Tyto mutace mohou vést k různým poruchám a onemocněním, jako je cystická fibróza, Huntingtonova choroba, nebo predispozice k některým typům rakoviny. V tomto případě hraje genetika klíčovou roli.
Smíření protikladů: genetika a psychosomatika se nevylučují
Důležité je si uvědomit, že genetická predispozice nemusí nutně znamenat, že se nemoc projeví. I u jedinců s genetickým rizikem hrají roli další faktory, jako je životní styl, strava, prostředí a v neposlední řadě i psychické rozpoložení.
Představme si to jako hru o dvou hráčích:
- Genetika: rozdává karty, určuje základní předpoklady a rizika.
- Psychosomatika a životní styl: hrají s těmito kartami, určují, jak se hra bude vyvíjet.
I s horšími kartami (genetickou predispozicí) se dá hrát chytře a minimalizovat negativní dopady. Naopak, i s dobrými kartami (nízkým genetickým rizikem) se dá hrát špatně a vést nezdravý život.
Dědičné vzorce chování a jejich dopad:
Kromě dědičnosti genetických dispozic existuje i otázka dědičnosti vzorců chování. Rodiče nám nevědomě předávají své reakce na stres, způsob, jak řeší problémy, a celkový přístup k životu. Tyto vzorce mohou ovlivnit naše vnímání světa a reakce na něj, a tím i naše psychické zdraví.
Například, pokud má někdo v rodině historii depresí, může být náchylnější k rozvoji stejného onemocnění ne jen kvůli genetice, ale i kvůli tomu, že se naučil určité negativní myšlenkové vzorce nebo nezdravé strategie zvládání stresu.
Co s tím dělat?
- Uvědomění: Prvním krokem je uvědomění si vlastních vzorců chování a myšlení, a identifikace těch, které nám škodí. Zkuste se zamyslet, zda se v chování či reakcích neopakují určité rodinné vzorce.
- Práce s emocemi: Naučte se rozpoznávat a zdravě vyjadřovat své emoce. Potlačované emoce se mohou hromadit a negativně ovlivnit fyzické zdraví.
- Zvládání stresu: Hledejte zdravé způsoby, jak zvládat stres, jako je sport, meditace, jóga, nebo pobyt v přírodě.
- Psychoterapie: Psychoterapie může být velmi účinná při změně negativních myšlenkových vzorců a chování, a při učení se zdravým strategiím zvládání stresu a emocí.
- Zdravý životní styl: Dopřejte si dostatek spánku, pravidelný pohyb a vyváženou stravu.
- Lékařská péče: Nezapomínejte na preventivní prohlídky a v případě zdravotních problémů vyhledejte odbornou lékařskou péči.
Práce na svém psychickém stavu
Psychosomatika a dědičné nemoci se nevylučují, ale spíše se doplňují. I když nemůžeme změnit svou genetickou výbavu, můžeme ovlivnit, jak se naše geny projeví, a to skrze zdravý životní styl, práci s emocemi a změnu negativních myšlenkových vzorců. Uvědomění si propojení mysli a těla nám dává sílu aktivně se podílet na svém zdraví a kvalitě života, a to i v případě, že čelíme genetické predispozici k určitým onemocněním. Investice do psychického zdraví je investicí do celkového zdraví.