Stejně jako my, i naši psí společníci se čas od času necítí ve své kůži. A protože nám nemohou říct, co je trápí, je na nás, abychom byli pozorní a včas rozpoznali signály naznačující zdravotní problém. Níže najdete seznam běžných příznaků a potenciálních příčin, kterým by měl každý majitel psa věnovat pozornost.
Horký čenich: Horký čenich sám o sobě nemusí nutně znamenat nemoc. Teplota čenichu se mění během dne v závislosti na aktivitě a prostředí. Nicméně, pokud je čenich horký v kombinaci s dalšími příznaky, je dobré zbystřit.
Žaludeční potíže a Katar žaludku: Zvracení, průjem, nechutenství a celková malátnost mohou signalizovat žaludeční potíže nebo katarr žaludku. Může se jednat o nevhodnou stravu, infekci, parazity nebo spolknutí cizího tělesa.
Zrychlený dech: Zrychlené dýchání může být známkou horečky, bolesti, stresu, ale i vážnějších problémů s dýchacím systémem nebo srdcem.
Změna chování: Náhlá změna chování psa, ať už se jedná o apatii, agresivitu, nechuť k hře nebo nadměrné skrytí, by měla být důvodem k obavám. Může se jednat o bolest, stres, neurologický problém nebo i důsledek celkové nemoci.
Výtok z očí a Zánět spojivek: Vodnatý, hnisavý nebo krvavý výtok z očí spolu se zarudnutím spojivek naznačuje zánět spojivek. Může být způsoben alergií, cizím tělesem, infekcí nebo jiným zdravotním problémem.
Vypadávání chlupů: Nadměrné vypadávání chlupů, lysiny, svědění a zarudnutí kůže mohou signalizovat alergii, infekci, parazity (blechy, roztoče), hormonální nerovnováhu nebo stres.
Nachlazení: Stejně jako my, i psi se mohou nachladit. Mezi příznaky patří kýchání, kašel, rýma a celková slabost.
Onemocnění kloubů: Kulhání, neochota k pohybu, bolestivost kloubů, ztuhlost po odpočinku mohou být známkou artrózy, dysplazie kyčelního kloubu nebo jiného onemocnění kloubů.
Zánět análních žlázek: Tahání zadní části po zemi, lízání anální oblasti, nepříjemný zápach mohou signalizovat zánět análních žlázek.
Blechy a Červi a jiní paraziti: Blechy způsobují svědění, vypadávání chlupů a v horších případech i alergickou dermatitidu. Červi zase mohou vést k hubnutí, průjmu, zvracení a dalším zdravotním problémům. Prevence je klíčová.
Otočení žaludku (Torze žaludku): Jedná se o život ohrožující stav, který se projevuje neklidem, nafouklým břichem, pokusy o zvracení bez výsledku a celkovou slabostí. Vyžaduje okamžitou veterinární péči!
Toxoplasmóza a Psinka: Jedná se o vážná infekční onemocnění, která vyžadují promptní veterinární léčbu. Mezi příznaky psinky se může objevit horečka, nechutenství, výtoky z očí a nosu, kašel, zvracení, průjem a neurologické potíže. Toxoplasmóza se projevuje různě, od mírných příznaků podobných chřipce až po závažné neurologické a oční problémy.
Co dělat, když si všimnete těchto příznaků?
- Sledujte: Věnujte pozornost dalším příznakům a zapište si je.
- Změřte teplotu: Normální teplota u psa se pohybuje mezi 38,3 °C a 39,2 °C.
- Kontaktujte veterináře: Pokud se příznaky zhoršují, trvají déle než 24 hodin nebo se objevují v kombinaci, neváhejte kontaktovat vašeho veterináře.
- Nepodávejte léky bez konzultace: Raději se poraďte s veterinářem, abyste psovi neublížili.
Pamatujte, včasná diagnóza a léčba mohou vašemu psovi zachránit život. Dbejte na preventivní prohlídky u veterináře a buďte pozorní k jakýmkoliv změnám v chování a zdravotním stavu vašeho chlupatého přítele.